Pre-Endorsement Club Representative (Delegate) Election Information!

Voting Procedures

  • 9:00 a.m. to begin check-in.  The ballot box will be available beginning at 9:00 a.m. in the foyer
  • General Meeting begins at 10am. Candidates will have a chance to give short speeches (:30). 
  • Voting will close at 11am. 
  • Ballots will be counted and election results given at the end of the meeting. 
  • We will be electing 13 Representatives to the Pre-Endorsement Conference.

  • Of those 13 Representatives, there will be 6 males, 6 females and 1 person of either gender.

  • You can vote for as many as 6 males and 6 females.

  • Voting for more than 6 males OR more than 6 females will invalidate your ballot and your ballot will not be counted.

  • If you mark more than 6 males OR 6 females, you may turn your spoiled ballot in for a new unmarked ballot.

  • The 6 males with the highest number of votes among male candidates will be declared winners.

  • The 6 females with the highest number of votes among female candidates will be declared winners.

  • The individual with the highest vote count regardless of gender who is not a winner of their gender will be the 13th Representative.
    *Note that this means that it is possible for the 13th winner to have more votes than some other winners of the opposite gender.

  • In the event of a tie for the 13th representative, a coin will be tossed. 

CANDIDATES:

All candidates have been vetted and approved as eligible with Region 18 Director and CDP. 

Vote for up to 6 WOMEN
ANDERSON, Shirley
JACOBS, Sharon M.
KADAH, Sheila
KERCKHOVE, Eva
KORNIT, Lauren
LAW, Carol
LEWIS, Beryl 
MCKETHAN, Lisa
NEFF-SINCLAIR, Jan A.
RENCSAK, Donna
SAVAGE, Destiny 
SCOTT, Nadine
VINEY, Mary Anne 
WOOD, Susan

Vote for up to 6 MEN

CHAMBERS, Frederick
DALPE, Kenneth
FISCHER, Bill
FLOCK, Brian
JOHNSON-MOORE, E.
KORNIT, Larry
KRAHEL, Kyle
LOUGHNEY, Vince
PRICE, Mason Crocker
ROY, Victor
SCHAFFER, Thomas E .
SPENCER, Bob
TESLUK, Luke
WARREN, Todd